A może pomożemy chorym dzieciom? Bajki kontra choroba.

Żyjemy w szybkich czasach, gdzie każdy goni za czymś. Egzystujemy w strasznym pędzie i czasem powinniśmy zwolnić a gdy już to zrobimy to może znajdziemy chwilę aby pochylić się nad losem innych. Dziś chciałbym zachęcić Was do drobnej pomocy ciężko chorym dzieciakom. Małe gesty wielu ludzi mają ogromną moc i mogą zmienić tak wiele...


Mówi się, że słowa potrafią zranić niejednokrotnie mocniej niż miecz, a co jeśli powiem Wam, że mogą też niesamowicie pomóc? Właśnie w okolicy słowa będziemy krążyć, gdyż akcja do której chciałbym zachęcić to pomoc w wydaniu  trzech książeczek o chorobach, na które chorują również najmłodsi i to oni są głównym targetem. Astma, cukrzyca oraz białaczka to nie żarty i zdecydowanie nic przyjemnego. Wielu ludzi w rożnym wieku nie potrafi sobie poradzić ze straszną diagnozą, więc wyobraźcie sobie co muszą czuć dzieci. Publikacje „Bajka kontra choroba” mają na celu uświadomienie młodego pacjenta czym jest dokładnie jego schorzenie i w jaki sposób może z nim walczyć, leczyć się i po prostu normalnie żyć - zupełnie jak jego rówieśnicy. Autorzy chcieliby aby czytelnik zrozumiał co po kolei będą robić przy nim lekarze oraz pielęgniarki i nawet w pewien sposób rozbudzić zainteresowanie tematyką medyczną - może dzięki temu w przyszłości poszerzą się szeregi pracowników służby zdrowia?

„Bajka kontra choroba” może również okazać się fajną formą wsparcia  dla rodzica i pozwoli na wyobrażenie sobie tego jak można wytłumaczyć swoim pociechom w jakiej sutuacji się znalazły. Na pewno każdy posiadacz dzieciaków może wyobrazić sobie taki czarny scenariusz gdy pojawia się tak wiele pytań na które trzeba odpowiedzieć samemu będąc przerażonym tak by nie przerazić jeszcze bardziej swojego przerażonego Skarba. W mojej, narazie krótkiej, przygodzie z medycyną, sam widziałem już troszkę chorych osób i uwierzcie mi, że nic nie rozwala Cię tak jak bezbronne i przerażone dziecko zmagające się ze swoimi problemami zdrowotnymi. Co ciekawe właśnie Ci najmłodsi bywają najsilniejsi i my, duzi, powinniśmy wiele się od nich nauczyć. Pamietajmy jednak, że naszą rolą jest pomóc malutkim w ich walce i jeśli tylko jakoś możemy to wydaje mi się, że jesteśmy w jakiś sposób moralnie zobowiązani. 
  

Autorką „Bajki kontra choroba” jest Ewa Jania - młoda  mama i pisarka, która z wielkim entuzjazmem, wkładając serce i nieustannie poszerzając swoją wiedzę z zakresu medycyny, pracuje nad kolejnymi pozycjami serii. Ilustracje wykonał utalentowany rysownik Jakub Szczygieł - artysta, którego prace potrafią zachwycić zarówno dzieci jak dorosłych odbiorców. Pomysłodawcami projektu są moi dobrzy znajomi z uczelni - Michał Smoczok oraz Krzysztof Starszak  - studenci Wydziału Lekarskiego, młodzi naukowcy i start-uperzy (AlatusMed). Chłopaki - ogromny szacun za włożoną pracę! 


Pomóc możecie poprzez portal PolakPotrafi - https://polakpotrafi.pl/projekt/bajki-kontra-choroba , gdzie znajdziecie wszystkie potrzebne informacje, wiele zdjęć i informajce o progach i nagrodach, które otrzymacie wpłacając, naprawdę niewielkie, datki. Od symbolicznej złotówki, za którą usłyszycie dziękuje poprzez wydania: jednej książki (8zl za pdf lub 20zl za wydanie fizyczne), dwóch (35 złotych), wszystkich trzech (50 złotych) do droższych pakietów zawierających kubki lub pluszowe misie a nawet do opcji będących szansą na promocje własnej firmy na stronie projektu. 


Serdecznie zapraszam Was do udziału w tej szczytnej akcji, a by nie być gołosłownym powiem Wam, że sam również wsparlem „Bajki kontra choroba”. 

Komentarze

Popularne posty